Niemiecki przewoźnik nie wyda paragonu
Firma transportowa zza Odry, która świadczy usługi przewozu autobusowego pasażerów do Polski, nie musi mieć kas fiskalnych.
- Firma niemiecka planuje świadczenie usługi przewozu pasażerów na trasie Polska – Niemcy i z powrotem. Część transportu wykonana w Polsce podlega tu opodatkowaniu. Autobusy są zarejestrowane w Niemczech, gdzie również znajduje się miejsce ich postoju po zakończeniu trasy oraz ich naprawy bądź modernizacji. Firma niemiecka nie posiada w Polsce takiego miejsca ani żadnej innej stałej placówki, w szczególności stałego miejsca prowadzenia działalności.
Sprzedaż biletów odbywać się będzie w kasach biletowych oraz automatach biletowych zlokalizowanych wyłącznie na terenie Niemiec lub bezpośrednio u kierowcy autobusu. Możliwy będzie również zakup biletu za pośrednictwem Internetu. Czy sprzedaż biletów przez firmę niemiecką powinna być ewidencjonowana za pomocą kas rejestrujących? – pyta czytelnik.
Podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących (art. 111 ust. 1 ustawy o VAT). Przepis ten określa generalną zasadę, z której wynika, że obowiązek prowadzenia ewidencji sprzedaży przy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta